Amikor 2016-ban csatlakoztam a TEDxYouth szervezői csapatához, hatalmas dolog volt számomra, hogy végre a kulisszák mögé is beláthatok, és alkotórésze lehetnek ennek a különleges és varázslatos eseménynek. Ekkor kaptam ajándékba Szörnyi Krisztinától  (a HVG Extra Magazinok főszekresztőjétől) Anderson könyvét, ami hamar a kedvencek közé került: Chris Anderson: Így készülnek a TED előadások. Hivatalos TED-útmutató a nyilvános beszédhez. Szijártó Adrienn könyvajánlója

Chris Anderson világsikerre viszi a TED konferenciát 

Chris Andersonnak nagyon sokat köszönhetünk azért, hogy a TED előadásokat mindenki számára elérhetővé tették. 2015 óta a TED-előadások nézettsége éves szinten meghaladja az egymilliárdot. Számtalan országban indultak útjára tucatjával a TEDx mozgalmak, amik alapjaiban hatottak a hazai prezentációs kultúránkra is. 

A kép forrása: https://thoughteconomics.com/chris-anderson-ted/

Mi a könyve erőssége, avagy mire számíts?

Chris Anderson az elmúlt 18 évben számtalan TED előadó útját kísérte végig. A könyv egyik legnagyobb ereje és értéke pont ezekben a személyes tapasztalatokból szerzett történetekben rejlik.

A könyv az alapoktól indul, majd különböző eszközöket mutat be, hogy az előadásunk érthető és emlékezetes legyen. Segítséget nyújt abban is, hogy miként gyakoroljunk, és megmutatja, mire kell figyelni, ha már ott vagyunk a helyszínen. Ez a könyv is – ahogy Carmine Gallo Storytelling könyve – erősen történetközpontú. Anderson a gazdagon kifejtett TED-es példákból szűri le az általános érvényű irányokat és gyakorlati eszközöket, amiket aztán mi is magunkkal vihetünk.

Íme az a három gondolat, szemlélet, ami minket is inspirál a munkánk során, amikor veletek dolgozunk:

“Nem csak egyféleképpen lehet jó előadást tartani” 

A TED előadásokat sokszor éri az a vád, hogy egy kaptafára mennek. Céges közegben nem egyszer hangzott már el a kérés, hogy “Mi nem olyan “tedes” előadást szeretnénk tartani”. Az elmúlt években sikerült a kérések/kétségek mögé látni, és már tudom, hogy sokaknál a “tedes” jelző azt jelenti, hogy showszerű, túlzó, giccses, klisékre épülő, sztorizgatós. Valójában, ha valaki több TED vagy akár TEDx előadást végignéz, akkor felfedezi, milyen sok előadói stílus és technika létezik. Bizony a TED önmagában még nem egy minőségi garancia. A felkészültségtől, témától, előadói hozzáállástól, stílustól függően sokféle tartalommal találkozhatunk.

Chris Anderson a példákon keresztül megmutatja, hogy milyen sok összetevője van annak, hogy az előadás jól sikerüljön. Egy biztos: Tanulni mindenképpen tanulhatunk ezekből az előadásokból.

“A prezentációs képesség fejleszthető.” 

Chris Anderson szerint a prezentációs képesség a 21. század egyik alapismerete. Önbizalmat, lendületet és persze számtalan lehetőséget adhat az, ha megtaláljuk a saját magabiztos hangunkat, és megosztjuk másokkal az ötleteinket. Persze vannak, akik erre azt mondják, hogy “Én nem születtem Steve Jobsnak.” – utalva ezzel arra, hogy ők nem született előadók, nem elég extrovertáltak, és úgy egyáltalán nem hisznek abban, hogy ebben fejlődni tudnának. Amúgy is izgulnak, inkább visszabújnak a csigaházukba. Chris szerint “…bárhova nézünk, mindenütt olyan történetekkel találkozunk, amelyekben a főhős félt a nyilvános beszédtől, mégis sikerült tökélyre fejlesztenie előadói képességeit. Ilyen ember volt Eleanor Roosevelt, Warren Buffet és Diana hercegnő is, akit csak úgy ismerünk , a “szégyenlős Di” – , aki utált beszédet tartani, de rátalált a saját hangjára, a maga közvetlen stílusára, és a világ egy csapásra beleszeretett.” 

“A gondolat ajándék, amelyet csak egy jó előadás adhat.”

Ez az egyik kedvenc gondolatom Chris Andersontól. “Bárki, akinek vagy egy megosztásra érdemes gondolata, képes hatásos előadást tartani. Mert egy előadó esetében egyetlen dolog számít igazán – és ez nem a magabiztosság, a színpadi jelenlét vagy az ékesszólás, hanem az, hogy legyen érdemi mondanivalója.” A gondolatot nem kell túlmisztifikálni, nem kell Nobel-díjas ötletre gondolni, hanem minden olyan gondolat értékes, amivel a másikat, a környezetünket, a vállalatunkat többé, jobbá, értékesebbé tehetünk, még ha egy igen csak apró lépéssel is.

Merülj el a praktikus tanácsokban

A könyvben sok praktikus tanács vár az olvasóra. Anderson segít felfedezni, hogy miként tudunk a szavainkkal egész világot megjeleníteni, miként találja meg az előadó a célját. Utat mutat ahhoz, hogyan magyarázzunk el bonyolult fogalmakat egyszerűen, hogyan találjuk meg a legerősebb érvet, mikor és mennyit gyakoroljunk előadás előtt. 

2016-ban, amikor csatlakoztam a TEDxYouth szervezői csapatához, és először olvastam a könyvet

Az általunk kiemelt három gondolat magának a könyvnek és a mi prezentációs szemléletmódunknak is az alapja. Szeretünk innen elindulni, mert azt látjuk, ha képesek vagytok a prezentálásra lehetőségként tekinteni, ha felismeritek, hogy ebben lehet fejlődni, hogy ez egy szuper eszköz, ami megnyitja mások felé a kaput, ami összekapcsol másokkal, akkor innentől már sokkal egyszerűbb lesz az út, hogy rendkívüli előadóvá váljatok.

Az előadóvá válás útján sokat segíthet Neked Kapcsolódj – Prezentálj profin online is! e-bookunk, amely gyakorlati tippeket, példákat és inspiráló történeteket oszt meg veled több mint 90 oldalon, hogy élőben és online is magabiztos és hiteles előadó légy!

Ha pedig a személyes találkozások híve vagy, akkor nézd meg szolgáltatásainkat. Figyelmedbe ajánljuk nyílt képzésünket is.