Interjú Huszka Ági személyi stylist-tal

Sokszor töltök gondterhelt perceket a tükör előtt, hogy a nadrág jól passzol-e a virágos blúzommal, hogy betűrve, vagy kitűrve jobb-e az ingem, hogy a szoknyához illő magasabb sarkú cipőben hogyan tudok járni és bizony az is jó párszor előfordul, hogy amikor végre összeállítok valami új, izgi kombinációt, már felveszem a cipőm, a kabátom, nyúlok a kulcsért, akkor hirtelen rájövök, hogy vissza az egész.

Inkább a jól megszokott, bombabiztos páros jöjjön. Az ilyen tutira bevált öltözékek nekem egyet jelentettek a természetes anyagokkal, a neutrálisabb színekkel. Nem volt emögött mélyebb magyarázat, csak valahogy abban éreztem magam komfortosan a tréningeken. Aztán amikor Ági először ült ott a tréningünkön, mint szakértő vendég, aki segít az előadóinknak, hogy a külső megjelenésük hogyan erősítheti az üzenetüket, akkor nagyon sok dologgal szembesített engem is.

Megértettem, hogy például azért ezekkel a színekkel szimpatizálok, mert így azt üzenem a résztvevőimnek, hogy egy vagyok közülük, a csapat része vagyok. Érdekes volt szembesülni azzal is, hogy amikor viszont előadást tartok, akkor érdemes lenne mások tekintetének fókuszát a színek, formák, kiegészítők kombinálásával jobban irányítani, jobban ráerősíteni az üzenetre.

Megkértük Ágit, hogy egy-két tippel titeket is segítsen, hogy legközelebb egy fontos megjelenésen a megfelelő hatást érjétek el.

Amikor a tréningeken bejelentjük, hogy mint stylist te is ott leszel és visszajelzel majd az előadásuk után, akkor általában a résztvevők először megszeppenek, hogy ajaj, hogyan fogod őket “végigmustrálni” és vajon mi lesz az, amit először nézni fogsz rajtuk. Úgyhogy adódik a kérdés, hogy mi az, amit te azonnal megnézel a másik megjelenésén?

Ahogy a legtöbb ember, én is úgy műküdöm, először a messziről feltűnő részek fogják meg a szememet. Az egyik a szabásvonal, amit azonnal látunk, az öltözködés vonalvezetése.

Aztán az emberi szem keresi a kapaszkodókat. Feltűnő részletek – haj, szemüveg, ékszerek, színek, törésvonalak, textúrák mind vonzzák a figyelmet. De ha nem találunk izgalmas részeket, akkor elkezdjük nézni az egész öltözéket, elkezdjük keresni a hibákat. Én sem vagyok kivétel 🙂

Fontos eseményeknél, előadásokon, interjúhelyzetekben az emberre hirtelen ránehezedik annak súlya, hogy érzi, hogy most mindennek tétje van. Miként befolyásolja a rólunk kialakult véleményt a megjelenésünk, a ruhadarabok, a kiegészítők, amiket viselünk?

Hihetetlen nagy mértékben. Sőt, nem csak a rólunk kialakult véleményt, de az önmagunkról alkotott véleményünket is. A környezetünk úgy reagál ránk, amilyennek lát. A közeli ismerőseink képesek arra, hogy a ruha mögött az embert lássák, de számunkra ismeretlen embereknek a külső kapaszkodó marad csak. Úgy fog kezelni, ahogyan minket megítél a kinézetünk alapján. És úgy fog velünk interakcióba lépni. A sarki zöldségesnél lehet, hogy csak a jó napot vagy a szia múlik azon, hogyan mutatkozunk, de egy tárgyaláson már milliók.

Hogyan öltözzünk fel akkor, ha szeretnénk határozottabbnak érezni magunkat egy fontos megjelenésen?

Szerintem tévhit, hogy attól fogunk határozottnak tűnni, ha általunk ‘komolynak’ ítélt ruhadarabokat veszünk fel, amit egyébként legmerészebb fantáziánkban sem tudunk elképzelni magunkon. Persze számít az, hogy milyen stílust közvetítünk, viselünk, de fontos, hogy valamilyen szinten magunkének érezzük azt a viseletet, amit egy rázósabb szituációban viselnénk.

Nem ez az a terep, ahol igaz a ‘hagyd el a komfortzónádat’ mondás. Ne akkor kezdj el kísérletezni a teljesen új, tőled idegen darabokkal, amikor egyébkent is stresszes helyzetre készülsz, nyúlj inkább a bevált darabokhoz, vagy számodra is elfogadható vonalvezetésekhez, kicsit újabb ‘köntösben’. Sőt, a régi darabjaidat is feldobhatod kiegészítéssel!

Mi kell ahhoz, hogy valaki szimpatikussá váljon már a megjelenése által a másik fél számára?

Ehhez fontos, hogy a ruházatunk ne egy páncel vagy egy kínzóeszköz legyen, hanem kellemes viselet, amiben komfortosan érezzük magunkat. Próbáltál már oldott lenni olyan nadrágban, ami szorít? Ugye, hogy nehéz.

Hogyan találhatjuk meg a személyiségünket legjobban kifejező stílust, hogy adott esetben már a megjelenésünk is a megfelelő üzenetet közvetítse rólunk és megmutassa milyenek is vagyunk?

Az egyik fontos dolog az önismeret. Mind a tulajdonságaink, személyiségünk, mind az élethelyzeteink ismerete fontos.  A másik pillér pedig az lenne, tudjuk, mit közvetítenek a különböző darabok. Ezt sokszor nem, vagy csak nehezen érezzük, és sokszor klissék alapján helyezzük egyik vagy másik kategóriába a stíluselemeket. Virágos és virágos között is van különbség.

Milyen változást tapasztalsz azokon, akik megtaláljak a saját stílusukat?

A külső változása általában a belsősre is kihat, de ezt sokan, sokféleképpen élik meg. Van, aki számára csak az okoz örömet, hogy lerövidítheti a reggeli öltözködéssel és általában a vásárlással töltött időt, és a ruhaválasztással járó mindennapi döntési stresszt is lecsökkentheti. De van olyan is, akinek igazi terápia egy jó stílustanácsadás, mert rájön, hogy pont olyan csinos, jól öltözött, sármos, elegáns és könnyed tud lenni, mint akiket eddig irigyelt.

Akár sokéves, mély gyökerű önbizalom-kérdéseknek is a mélyére tudunk nézni, és nem ritkán fel is tudjuk oldani azokat.

Mik azok a gyakori hibák, mellényúlások, amik aztán ahhoz vezetnek, hogy a másikban már pusztán a megjelenésünkkel ellenérzést váltunk ki?

Az első benyomás rettentően fontos. A megfelelő, alkalomhoz illő stílus elengedhetetlen, operába sem megyünk farmerba, ugye. Készüljünk egy picit a tárgyalópartnerünkből, az interjúztató cég kultúrájából, vagy az esemény dress code-jából, ahol előadunk, akár kérdezzünk rá, mit várnak el.

E mellett az alapvető rendezettség, a ruházatunk hozzánk illő mivolta (pl.túl nagy vagy túl kicsi helyett pont ránk szabott) rengeteget számít. Ez a jó benyomás egyik alapja. Ahogyan ügyeljünk arra is, hogy legyen tiszta a cipőnk, helyén a nyakkendőnk, eléggé betombolt az ingünk, vagy rúzsfolt mentes a fogunk. Minden fontosabb tárgyalás vagy előadás előtt osonjunk ki a mosdóba, álljunk meg a tükör előtt, nézzünk végig magunkon, rendezzük el, amit kell.

Tudnál pár tippet adni, hogy mik azok a praktikák, amik segítenek nekünk, hogy magabiztosan érezzük magunkat az öltözékünkben?

Mindig gondold át, a mondanivalód és az öltözéked összeillik-e! Ha a témád személyes, ne öltözz úgy, mintha egy komoly irodai állásinterjúra készülnél. Ugyanígy, ha üzleti eredményről beszélsz, ne úgy tedd, mintha utána egyből indulhatnál a Mecsekbe túrázni

Figyelj a fókuszpontokra! Az erős minták, erős színek, feltűnő kiegészítők vonzzák a tekintetet. Tereld inkább az arcod felé a szemlélők szemét!

Mindig szakíts egy percet az előadas előtt arra, hogy gyorsan tükörbe nézz! Esetleg kérdezz meg valakit, minden rendben van-e rajtad. A félregombolás, elcsúszott nyakkendő, az elkent rúzs, a lehúzott slicc mágnesként vonzza a tekinteteket

Ne vegyél fel olyat, amiben feszengsz!Ha szúr az anyag, szorít a pánt, átizzadós az anyag, akkor zavarni fog. Kevésbé tudsz a mondanivalódra figyelni, ha a ruhádra kell koncentrálnod!

Ha te is szeretnél tudatosabban öltözködni, megtalálni azt a stílust mely azonos veled, jelentkezz be Ágihoz személyes tanácsadásra!