A jelenlegi helyzetben hirtelen szinte mindenki kénytelen az online térben kommunikálni, de sokan vannak, akiknek nincs még ebben nagy tapasztalata. Azon túl, hogy kitaláljuk, mit akarunk mondani, beizzítjuk a kamerát és a mikrofont, felvesszük a mackónadrág helyett a munkahelyi ruhánkat, van még egy fontos dolog: hogy hogyan szólalunk meg. A hangunkat is érdemes felkészíteni egy online meeting előtt annak érdekében, hogy a beszédünk tisztaságával, pontosságával, magabiztosságával támogatni tudjuk az üzenetünket és a technikai eszközöket. Egerszegi Anna – Impact csapat voice coach – blogbejegyzése

Legyen célja a hangodnak!

Sokan küzdenek ilyenkor azzal, hogy nincs meg az az érzésük a kamera/telefon/laptop előtt, mintha ténylegesen emberekhez beszélnének. Így a hang hátra csúszik, a beszéd motyogóvá, maszatossá válik, begyorsul a beszédtempó, ez pedig az érthetőség rovására megy.

Amikor a kamerába beszélsz, akkor is tudatosítsd magadban, hogy bár nincs ott közvetlenül a másik, akihez beszélsz, de a hangodnak mégis el kell érnie hozzá. Hihetetlen ereje van annak, hogyha valóban közölni akarsz a másikkal valamit, és ennek tudatában kezdesz el beszélni. Akkor szólal meg igazán, akkor kezd el élni a hangod. Ennek a szándéknak a megléte az online térben különösen fontos. A beszédtechnika fejlesztésénél a képzetek nagyon sokat segítenek. Miközben beszélsz a másikhoz, képzeld el, hogy a hangod olyan utat jár be, mint amikor egy tollaslabda szép ívesen megérkezik a másikhoz. Nem pottyan le félúton, nem is kell értelmetlenül messzire lőni, pont a másikig kell elérjen – épp úgy, ahogy a hangodnak is.

Hogyan ülsz?

Ha az online meeting vagy konzultáció során olyan pozícióban beszélsz, ami nem kényelmes, számodra nem megszokott, azzal fölösleges izomfeszültségeket generálsz. Ezek az izomfeszültségek sajnos hatással lesznek a hangképzésedre, hamarabb elfáradnak a hangszalagjaid, megfájdul a torkod.

Keress olyan széket, ami megtámasztja a hátadat! Ha ilyet nem találsz otthon, akkor csússz ki a széked széle felé, és ülj egyenesen, mindkét talpad támaszkodjon a földön. Így megtalálod azt a stabil támaszt, ami állóhelyzetben olyan kényelmes. Ha állni szeretnél, akkor trükközz egy kicsit a technikával, állítsd magasabbra a kamerát, tedd a polcra a telefonodat stb. A számodra stabil és kényelmes testhelyzetben sokkal természetesebben tudsz majd levegőt venni, magabiztosabban, teltebben fog szólni a hangod is.

Figyelj a légzésedre!

Figyelj a légzésedre, egyrészt azért, mert minden helyzetben meg tud nyugtatni, másrészt azért, mert a légzés a beszéd alapja. Ha elfelejtesz levegőt venni, akkor nem tudsz szép telt, magabiztos hangon megszólalni. Ha vettél levegőt, de annyira feszült vagy, hogy nem fújod ki beszéd közben, az megint a hang minőségének a rovására megy. Az online térben – csúcstechnika ide vagy oda – a hang minősége kincset ér. Gondolj tehát arra, hogy a határozott hang megszólaltatásához levegőre van szükséged, ez az üzemanyag. Emlékeztetőként visszautalnék az előző tippre: fontos, hogy ne görnyedj össze beszéd közben, mert az a légzést is megnehezíti. 

Ha ki szeretnéd próbálni, hogyan lesz a levegőből hang, fogd meg oldalt a bordakosarad a két kezeddel. Engedd be a levegőt a tüdőbe úgy, hogy ne a vállad emelkedjen, hanem a bordakosarad táguljon körkörösen. Majd fújd ki a levegőt egy hosszú “sz” hangzóval. Ne spórolj, legyen intenzív a fújás, érezd, ahogy fogy a levegőd és ahogy a rekeszizmod masszív támaszt képez, dolgozik, egyenlegesen “adagolja” a levegőt. Próbáld ki ugyanezt a gyakorlatot úgy is, hogy pici, rövid, szaggatott “sz” hangzókat fújsz meg, mintha egy darts táblába dobálnád bele őket. Ha jól csinálod a gyakorlatot, itt is érezni fogod, milyen intenzíven dolgozik a rekeszizmod. A rekeszizom tehát kulcsfontosságú a helyes légzéstechnikánál. Ismerkedj, barátkozz vele! Próbáld ki más hangzókkal is a fenti gyakorlatot, figyeld meg, hogyan lesz a levegőből hang!

https://impact-training.hu/eloadastechnika-oktatovideo/

Melegíts be beszéd előtt!

Volt már olyan, hogy egy online meeting előtt egész nap meg sem szólaltál, majd amikor a kamera elé kerültél, hosszú percekig bizonytalan volt a hangod, összeakadt a nyelved?

A színészek bebeszélésnek hívják azt a rövid gyakorlást, amit egy-egy előadás előtt végigcsinálnak annak érdekében, hogy a színpadra lépéskor már tökéletes helyen szóljon a hangjuk, pontosan működjenek az artikulációhoz szükséges izmok, és ők teljes mértékben a szerepükre tudjanak koncentrálni.

Érdemes egy ilyen rövid bemelegítést neked is beiktatni, mielőtt a kamera elé ülsz. Egy-két jó légzőgyakorlat egyrészt oldja a feszültséget, másrészt mozgósítja a rekeszizmot, ami a beszédhez létfontosságú. 

A hangszalagok bemelegítéséhez, illetve a rezonanciafokozáshoz érdemes a mellkasra tenni az egyik kezedet, a fejtetőre a másikat, miközben elmondod ötször egymás után azt, hogy „hammamma”. Sok levegővel, hosszú „m” hangzókkal, jól bezengetve a mellkasodat és a koponyádat (azért tetted a mellkasodra és a koponyádra a kezed, hogy ezt a rezgést érezd). 

Az artikuláció nyitására kiváló gyakorlat, ha egy parafadugóval a két fogsorod között beszélsz kicsit. 

A nyelvizomzat bemelegítésére pörgess hosszan (10-15 mp), erőteljesen egy „R” hangzót. Ismételd meg a gyakorlatot ötször!

Ez a pár perces bemelegítés sokat segít abban, hogy az online meetinged első pillanatától jól szóljon a hangod, magabiztosan, érthetően tudj megszólalni.

Sok türelmet, sikert és jó egészséget kívánok az új kihívásokhoz!

Ha szeretnéd a legtöbbet kihozni a hangodból az online térben is, akkor írj nekünk, és Annával egyeztethetsz időpontot egyéni voice coachingra! Várjuk a megkeresésed a [email protected] e-mail címen.

Ha pedig szeretnél az üzenetátadásban és prezentáció designban is biztosra menni, akkor nézd meg az online egyéni konzultációs lehetőségeinket is!

Töltsd le most ingyenes “IMPACTippek – Legyél profi előadó az online térben” útmutatónkat, amiben hasznos tanácsokat adunk, hogy felkészülten vágj bele a webkamerás előadások, webinárok, online meetingek világába is!

Ha kíváncsi vagy cikkünk lapozós verziójára, kövess minket az Instán! 🙂