Mindenre is jó. Mostanában mindenhonnan ez a kifejezés jön velem szembe. Reklámokban, ingyenes webinárokon hirdetik, hogy a szolgáltatásaik “mindenre is” jók, mi pedig természetesen “mindent is” szeretnénk. Mielőtt azt hinnéd, hogy én is ebbe a kategóriába sorolom az előadói készségfejlesztést, fontos tisztázni: „Mindenre is” nem jó! Viszont az kétségtelen, hogy számos pozitív velejárója van annak, ha elkezdesz tudatosan jobb előadóvá válni. 

Elsőként saját magamon tapasztaltam meg, milyen sok változást hozott az, hogy teljesen beszippantott a prezentációs készségfejlesztés világa. Sorra fogyasztottam a TED videókat, bújtam a szakkönyveket, és teszteltem a tudásomat konferenciákon. Azt vettem észre, hogy a korábban bátortalan lány a phd-szemináriumokon elkezd hozzászólni a beszélgetésekhez, és nem csak a fejében pörgeti a gondolatokat. Aztán megleptem a konferenciásokat, mivel általában én voltam az egyetlen, aki pontosan tartottam az időkeretet (mert előtte vagy százszor elpróbáltam a beszédemet). Én, aki sosem tartottam a sales tevékenységet erősségemnek, a storytelling által már nem azt éreztem, hogy nyomulok és értékesítek, hanem mesélek és beszélgetek. A listám még nagyon hosszú lenne, mert számtalan helyzetben támogatott az, hogy megtanultam empatikus és magabiztos előadóvá válni.  

Az évek alatt már több mint 400 résztvevőt végigvihettem az Impact Lab előadástechnika kiscsoportos képzésünkön, és tudom, hogy ez nem csak az én tapasztalatom… Összegyűjtöttem néhány példát a képzésrésztvevőink élményei alapján, hogy mi mindenre lehet hatással az, ha elindulsz az előadói készségfejlesztés útján.

Többet kevesebbel – Fókuszáltság és tömörség

Balázs a családja történetét kutatta. Kíváncsi volt arra, hogy a transzgenerációs örökség az ő esetükben mit jelent. A többéves kutatómunkája eredménye végtelen számú családi történet lett, aminek szálai sokszor kuszán kapaszkodtak egymásba. Ebből kibogozni, hogy egy tizenöt perces előadásban mi az az esszencia, amivel a többieknek is értéket lehet adni, nem volt könnyű. 

Nehéz volt elengedni bizonyos történeteket, amik kedvenccé váltak az idők során, de most mégsem illetek a kialakított narratívába. Nehéz volt egyetlen mondatba összefoglalni, mi az az egy gondolat, amit magával vigyen a közönség. Hosszas szobrászati munka, “faragás” után az egyik legkülönlegesebb beszéd született meg. 

Amikor azt gyakorlod, hogy miként tudod egy mondatba összefoglalni az előadásod lényegét, amikor kivágsz minden olyan adatot és gondolatot, ami nem a főcsapása az előadásodnak, akkor ez a fajta gondolkodásmód mélyen beléd rögzül. Egyszer egy résztvevőnk mesélte, hogy neki az volt az egyik legkellemesebb meglepetés, hogy az e-mailjei hossza is mennyivel lerövidült a képzés után, sikerült “többet kevesebbel” mondania. Ezért a másik fél mindig borzasztóan hálás. 

Kilépni a dobozodból – Érzelmi intelligencia

Egy ügyfelünk meglepő kéréssel fordult hozzám: segítsek neki megírni a beszédét, mert ő vezeti majd a szertartást a legjobb barátja esküvőjén. Végül nem a saját fejéből kipattant gondolatok és netes esküvői idézetek vázlatából dolgozott, hanem egy kávézás keretében meginterjúztatta a menyasszonyt és a vőlegényt, és számtalan történettel teli jegyzete lett. Így olyan beszédet tett össze, ami nem a coelhós üres klisékre épült, hanem egyedi és személyes volt. Megértette és alkalmazta képzésünk egyik fő gondolatát: Ne az információk vezessenek, hanem a közönséged, akikről és akikhez beszélsz.

Minél inkább szakértőjévé válsz egy területnek, és minél többet kell róla beszélned, annál nagyobb az esélyed arra, hogy te is csőlátásúvá válj, és a dobozodba ragadj. Ebben remek segítség az előadástechnika képzés: kirángat abból a bizonyos dobozból, ahol a tudás átka fenyeget! A legjobb előadók erőssége ugyanis az, hogy úgy tudnak beszélni a témájukról, hogy azt bárki megértse, sőt, a közönség azt érzi, hogy ez itt és most neki szól, és sok útravalót kap az előadástól. Ha ilyen előadó szeretnél lenni, akkor a felkészülés mindig arról szól, hogy először megismerd és megértsd a közönségedet. 

Nem elhinni mindent! – Kritikai gondolkodás

Hosszú heteken át dolgozunk együtt a képzésünk keretében ügyfeleinkkel. A gyakorlás és fejlődés részeként próbaelőadásokat tartanak, majd visszajelzésekkel és kérdésekkel “bombázzák” egymást. A beérkezett visszajelzések alapján az előadók hétről hétre finomhangolják és formálják az előadásukat. Azok a pillanatok, amikor az előadó azt mondja, “Huh, ez jó kérdés, nem is gondoltam, hogy erre kíváncsiak vagytok.”, “Akkor legközelebb másként is elmagyarázom.”, mind-mind annak jelei, hogy felismerik, miként tudják meggyőzően felépíteni a beszédüket.

Amikor azt szeretnéd, hogy a prezentációd megbízható adatokra épüljön, felkészülsz arra is, hogy milyen ellenérvek érkezhetnek, milyen előnye és hátránya van az ötletednek, azaz alaposan körbejárod a témád. Ez a szemléletmód veled lesz majd akkor is, amikor média tartalmakat fogyasztasz, más előadását hallgatod, vagy épp egy szimpla baráti beszélgetésen veszel részt.

Három történet, három jótékony mellékhatás, és szerencsére ezt a listát még folytathatnánk… Nem a 21. század mindenre is jó skillje, de biztosan tudom, hogy egy olyan power skill, ami bástyaként segít minket az élet számtalan területén. Sőt, időnként még azt is megtapasztalom, hogy jobb emberré is tesz. De ez már tényleg úgy hangzik, mintha mindenre is… 

Ha te is vágysz pár jótékony mellékhatásra, akkor várunk az Impact Lab előadástechnika kiscsoportos képzésünkön.