Adventi interjúsorozat a Jane Goodall Intézet főtitkárával, Kádár Andrással

Van egy kezdeményezésünk: Jó ügyekhez, jó üzenetek kellenek! Minden alkalommal meghívunk egy civilest, hogy részt vegyen az Impact lab prezentációs nyílt képzésünkön. Az elmúlt két évben tíz hazai civil szervezet kulisszái mögé is betekinthettünk. Magunk sem gondoltuk volna, hogy őket megismerve ráleltünk a 21. századi eposzi hősökre. Amit ők csinálnak, az abszolút megérdemli a figyelmet és törődést.

Szeretnénk, ha ti is megismernétek őket, az üzeneteiket és általuk mesélnénk magunkról is, hogy milyen is velünk formálódni és fejlődni.

András a Jane Goodall Intézet főtitkára. Intézetük környezetvédelemmel, természetvédelemmel és környezeti neveléssel foglalkozik. András az Intézet szíve és lelke. Úgy ismertük meg őt, mint akinek mindig van egy-egy kedves szava a társai felé. Miközben nagyszerű és elképesztő dolgokat visznek véghez, ő az, aki a legnagyobb szerénységgel tud mesélni kalandjairól és a csimpánzokról. Olvassátok szeretettel a gondolatait.

Mi a Jane Goodall Intézet küldetése?

A Jane Goodall Intézet és tagjai arra törekednek, hogy minél több ember éljen felelősséget vállalva környezetéért és az élővilágért, szem előtt tartva a jövő generációk érdekeit. Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket. A globális hálózat szervezetei az állatok, a környezet és az embertársak védelmét tűzték ki célul Afrikában és a világ számos egyéb területén. A szervezetekben dolgozó fiatalok és idősek mind egy közös cél, a szebb és élhetőbb jövő érdekében munkálkodnak hatalmas erőfeszítéssel és lelkesedéssel.

Mi a ti egymondatos üzenetetek a világnak?

Minden egyes apró cselekedet számít, minden egyes ember, minden egyes nap minden egyes percében tehet azért, hogy jobb legyen a világ.

Kép forrása: Jane Goodall Intézet

Hogyan tudjátok ezt az üzenetet minél többekhez eljuttatni?

A jó hírek megosztása a legfontosabb és ezzel a remény megőrzése. Napjainkban rengeteg negatív hatás éri az embereket, fiatalokat és az időseket is. Ha azonban elveszítik a reményt, akkor közönyössé válnak a problémák megoldása felé és ez jelenti a legnagyobb veszélyt a jövőnkre nézve. Saját és mások példáját bemutatva a közösségi oldalainkon, előadásainkon, rendezvényeken és ugyanezeket a médiákban kommunikálva tudjuk minél szélesebb körben elterjeszteni.

Az üzenetünk nem más, mint hogy cselekedj, mert te vagy a változás, de ezt ne egyedül tedd, hanem gyűjts magad köré barátokat, osztálytársakat, ismerősöket és együtt sokkal többet elérhettek

Sok éven keresztül úgy éreztem, hogy egy fal választ el minket az emberektől, valahogy nem ment át az üzenetünk, csak apró erekben csordogált. Hogy ledőljön ez a fal az kellett, hogy Intézetünk névadója Dr.Jane Goodall a 2019-es Sziget fesztiválon fellépjen a nagyszínpadon és 9 perces inspiráló beszédet tartson, amit a helyszínen tízezrek hallgattak és élőben közvetítettek számos honlapon.

Ezután rengeteg média megkeresést kaptunk és az előadások megrendelésének száma is megnövekedett. Szóval úgy látszik néha fel kell menni a nagyszínpadra!

Mi jelenti nektek a legnagyobb nehézséget a kommunikációban?

Nincs olyan kontakt listánk, amin keresztül minél szélesebb körben elérhetnénk az embereket. Ez lassan szerencsére változik, ahogy jönnek a média megkeresések. Ehhez természetesen nekünk is meg kell dolgoznunk, olyan személyeket meghívnunk akik felkeltik a figyelmet (Dr.Jane Goodall, Dr. Lee Durrell vagy akár Sir David Attenborough). Olyan sikeres, pozitív kampányokat elindítani mint a használt mobiltelefonok visszagyűjtésére irányuló “Passzold vissza Tesó!”, vagy a Roots&Shoots (Rügyek és Gyökerek) környezeti nevelési program. Talán a legnehezebb, hogy el kell dönteni mit hanyagoljunk el, melyik rendezvényt, meghívást, vagy előadást mondjuk le annak érdekében hogy biztonsággal tovább működtethessük a Jane Goodall Intézetet. Sajnos nem tudunk mindenhol ott lenni hiába is szeretnénk. Emiatt elnézést is kérek mindenkitől akinek nemet kellett mondanom az idei évben.

Kép forrása: Jane Goodall Intézet

Melyik a kedvenc olyan történeted, ami megmutatta neked, hogy ez az ügy másoknak is fontos?

A Pestújhelyi Általános Iskolába voltam meghívva az évzáróra, ahol szintén a “Passzold vissza Tesó!” kampányunk zajlott a tanév során. A gyerekek meglepetéssel készültek, de nem tudtam mi lehet az. Sorban zajlottak az osztályok különböző műsorszámai és a vége felé a műsorvezető kisfiú bejelentette hogy a “Jane Goodall Intézet Passzold vissza Tesó! Kampányának ihletésére készítettek egy zenés-táncos darabot. Az iskola diákjai, kicsik-nagyok csimpánzálarcban énekeltek, táncoltak és elmesélték a szülőknek a mobiltelefonok útját az afrikai bányákban zajló gyerekmunkától a főemlősök veszélyeztetéséig és a megoldásig, hogy hasznosítsuk újra a mobilokat.

Nagyon megható volt, hogy ennyire fontos volt nekik a téma, hogy feldolgozták és hetekig gyakorolták a tanáruk segítségével.

A másik történetem a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, akik az egész megyében gyűjtötték a telefonokat. Versenyt hirdettek az iskolákban és elvitték a nyertes osztályokat kirándulni a Debreceni Állatkertbe, vagy a Madárkórházba. Hihetetlen ez az önzetlenség, amit az emberek felől kapunk és minket ezek a történetek motiválnak és adnak erőt a további munkánkhoz.

Mi pedig igyekszünk visszaadni ezt az inspirációt és másokat is bevonni ebbe a jóság-zuhatagba.

Miért döntöttetek úgy, hogy részt vesztek az Impact lab prezentációs ösztöndíj programján?

Megismerhetjük hogy más civilek is hasonló problémákkal küzdenek és így közösséget vállalva segíthetjük egymást azzal hogy jobb előadókká váljunk. Az egyedül őrlődést felváltja a közösségben való feloldódás és rutinná válik a szereplés mások előtt.

Milyen volt velünk együtt formálódni?

Számomra az Impact Lab egy olyan műhely ahol az ügyes asztaloshoz hasonlóan segítenek formálni, csiszolni az előadásmódot és feloldani a kezdetben érzett bizonytalanságot. Azóta hogy elvégeztem a tanfolyamot 27 előadást tartottam. Volt hogy 5, de volt hogy 200 ember előtt. Koncentrálva és a tanultakat szem előtt tartva egyszer sem akadtam el, vagy jöttem zavarba, még akkor sem amikor elromlott a laptop. Tudtam tovább mesélni a történeteket, amik a tarsolyomban voltak.

Ha szeretnéd jobban megismerni a Jane Goodall Intézet történetét, kövesd őket!

Ha pedig kíváncsi vagy az Impact lab prezentációs képzésünkre, olvasd el a programunkat!