Most nincsenek tréningjeink. Otthonról dolgozunk. Ez az időszak jó lehetőség arra, hogy reflektáljunk az elmúlt időszak projektjeire. Összegyűjtöttük azokat a tanulságokat, amiket több hónapos prezentációs képzéseink adtak. Barta Bea, az Impact csapat trénere veletek is megosztja, miért eredményesek a hosszú távú programjaink, és miért nem álltunk bele az egy-két napos tréningek sorozatgyártásába.

A változás csodaszerű pillanatai

Trénerként, fejlesztési szakemberként gyakran kapunk olyan kérdéseket, hogy tényleg van-e értelme a munkánknak, történik-e változás az emberekben attól, hogy fejlődési inputokat, modelleket adunk, és a résztvevőket a tanultak kipróbálására ösztönözzük. Értem a kérdést, hisz a változás csodaszerű mivoltának megihletődését érzem én is sokszor, amikor magam előtt látom, hallom, érzékelem a csoport, vagy az egyes résztvevők nagybetűs Változását!

Fenntartható fejlődés

Az Impactnél éppen ezért gondolkodunk időben hosszabb távú, több alkalmas, kiscsoportos és egyéni fejlesztési alkalmakat is biztosító folyamatokban. Egy ilyen négy hónapos fejlesztést zártunk nemrég három csoporttal. A csoportok 5 tréningalkalmon és 2-2 coaching alkalmon vett részt. Tapasztalataink szerint ez a képzési forma fenntartható fejlődést tud biztosítani, több okból is:

Egyszerre csak egy témára fókuszálunk: a három órás tréning alkalmak anyaga könnyebben befogadható. Mindig az adott témakört beszéljük át, azzal kísérletezünk és gyakorolunk. Így nem telítődnek túl a résztvevők, és jobban megmarad az emlékezetükben az átadott módszertan.

Teret adunk a reflektálásnak: az alkalmak közötti egy hétben lehetőség van arra, hogy a résztvevők gyakorolhassák a tanultakat, tesztelhessék azokat valódi munkahelyi kihívásokban vagy akár új kérdések érjenek meg bennük a témával kapcsolatban.

Vegyítjük a csoportos és egyéni fejlesztést: ez nagyon hatékony, mert egymástól is sokat tanulnak a résztvevők, de olyan egyénre szabott figyelmet is kapnak, ami erősségeik visszatükrözésére, és egyéni kihívásaik megoldására is lehetőséget kínál.

Mérhető fejlődés

Az egy-két napos tréningek nem adnák meg azt a lehetőséget, hogy a résztvevők valódi fejlődési útját végigkövessük, és arról visszajelzést adjuk. Sem nekünk, sem a résztvevőknek nem lenne meg a visszacsatolás, hogy honnan indult, és hova ért el. 

Ha hosszabb képzési programban gondolkodunk, ahol folyamatosan rögzítjük a tanulási folyamat legfontosabb állomásait videós felvételekkel és reflektáló coaching módszerekkel, akkor a fejlődés mérhetővé válik. 

A “Mi a munkánk értelme?” kérdést feltevők számára válasz gyanánt legszívesebben levetítenék egy-két rövid videót, a résztvevők első és az ünnepélyes záró alkalmon történt prezentációjáról. Látványos a különbség. Ennél talán még beszédesebb lenne, ha a kérdezők hallhatnák a résztvevők lelkes, felszabadult hangját, ahogy a saját szereplésükre és az azt megelőző négy hónapos útjukra reflektálnak. Ilyen mondatokat hallanának:

„Én nem is gondoltam magamról, hogy bármit is jól csinálok, mikor előadok, de aztán elkezdtétek visszajelezni, hogy ezt is, azt is jól csinálom, és ez kedvet és erőt adott!”

„Nagyon élveztem a záró prezentációra való készülési folyamatot, tök jó volt ezeken a [szuper kreatív – a szerk.] diákon dolgozni!”

„A felkészülés elején még nem volt kedvem ehhez, nagyon le voltam terhelve, rengeteg munkám volt. De aztán elkezdtünk beszélgetni az előadásról és új lendületet kaptam, nagyon jó volt kilépni kicsit a megszokott keretek közül.”

AHA-pillanatok ereje

Trénerként szívet melengető hallani ezeket a mondatokat. A folyamat során azoknak az AHA-pillanatoknak is nagyon jó csendben vagy akár hangosan örülni, amikor látni egy résztvevő arcán, hogy elégedett, hogy örül a saját sikerének, hogy valami megérkezett hozzá, hogy az általunk hozott inputot, gondolatot elkezdte meglátni a saját valóságára, saját hétköznapjaira vonatkozóan. A fejlesztési folyamatainkban kínált coaching alkalmak az ilyen pillanatok gyakoriságának növelését segítik. Az egyéni fejlesztés ugyanis hatásosan egészíti ki, mélyíti el a tréningalkalmak során csoportban megkapott tudást, erősíti az ott kipróbált új vagy újra megtalált készségeket.

Ezekben az AHA-élményes pillanatokban kezdődik ugyanis a változás. Itt ültetődik el a mag, amit még táplálni, öntözni kell, és időt adni neki, hogy aztán szárba szökkenjen, és a kertészt is meglepő színben, alakban pompázzon. Ezek a kedvenc pillanataim.

Reméljük, hamarosan a tréningtermek újra megtelhetnek a résztvevőink izgalmas beszédeivel és gondolataival, és lesz lehetőségünk arra, hogy újabb és újabb partnerekkel vágjunk bele a számunkra is inspiráló képzési folyamatokba. 

Amíg viszont az online térben éljük a mindennapokat, nézzétek meg, milyen online egyéni konzultációs lehetőségeink vannak üzenetátadás, prezentáció design és beszédtechnika témákban, hogy az online térben is magabiztosan kommunikáljatok! Várjuk a megkeresésed a [email protected] e-mail címen.

Töltsd le most ingyenes “IMPACTippek – Legyél profi előadó az online térben” útmutatónkat, amiben hasznos tanácsokat adunk, hogy felkészülten vágj bele a webkamerás előadások, webinárok, online meetingek világába is!