Idén tavasszal sokszor éreztem magam úgy, mint egy zsonglőr, aki egyszerre öt labdát tart a levegőben, ráadásul nem is olyan könnyű szivacs féléket, hanem medicinlabdákat. Egyszerre volt nagy pörgés a munkában, mert a nyári szabadságolás előtt hirtelen még mindenki tréninget szeretne. Ekkor szembesültünk a vállalkozásunk első nehezebb kihívásával is. Küszködtem a frontérzékeny migrénemmel. Közben pedig nem mellesleg készültem arra a bizonyos nagy napra, az esküvőmre, persze esküvőszervező és dekoros nélkül, mert majd úgyis mindent megcsinálunk magunk…

Úgy éreztem, hogy a zsonglőrködés közben zsibbad a kezem, elfogy a koncentrációm, és tudtam, meg kell előzni azt a pillanatot, hogy mind egyszerre zuhanjon a földre.

Így jött létre a stresszkezelő elsősegély dobozom.


Mit pakoltam az elsősegély dobozomba?

Olyan dolgokat tettem bele, amik feltöltenek és kiegyensúlyozottá tesznek. Így mindazt, ami rám vár, ne automata üzemmódban toljam végig, hanem közben szeretni és élvezni is tudjam akár a heti ötödik tréninget, vagy épp az esküvői ültetési rend összeállítását.


#1 Csendpercek csukott szemmel

A tréning és coaching zsúfolt időszakában heti szinten akár 30-40 új emberrel is találkoztam. Közben minden nap jött egy-két telefon rokonoktól, barátoktól, hogy valamilyen esküvői részletet egyeztessünk, és az a bizonyos vállalkozói nehézségünk problémái is a fejemben zakatoltak, így általában a nap végére az agyamat egy vízben tocsogó megtelt szivacsnak éreztem. Ezért jött a csendpercek ötlet. Beiktattam a mindennapok rutinjába. Hol egy tréningszünetben a mosdóban, útközben egy parkban vagy épp az esti sétákon, ez volt az, ami kitisztított. Csendpercek, de közben mégis, amit ilyenkor csináltam, hogy a természet hangjait vagy épp egy szoba némaságát hallgattam, és pihentettem a szemem. Nekem ez jobb, mint egy kávé. Egyszerre tisztít és energetizál.


#2 Délután szundi és sok folyadék

Nem hiába mondják, hogy a rossz, amit kapsz, jó dolgokra is taníthat. Kiskorom óta velem lévő migrénem tanított meg a határaimra, arra, hogy mit jelent eleget aludni, eleget inni és eleget relaxálni. Úgyhogy home office napokon ebéd utáni 15 perces szundit tartottam, és lemondtam azokat a programokat, amik akadályozták volna azt, hogy meglegyen a napi 7-8 óra alvásom. Vagy ha mégis becsúszott egy hosszúra elnyúló üzleti vacsi, egy vidéki tréning, akkor a másnap délelőttöt szabadnak hagytam, hogy tudjak pihenni. Mivel folyadékbevitelben rossz vagyok, ezért a környezetem segítségét is kértem, hogy emlékeztessenek rá, hogy igyak, igyak és igyak. Tisztelni a határaimat nem mindig könnyű. Mégis fel kellett ismernem, hogy ebben a nehéz időben szükségem van arra, hogy odafigyeljek a szervezetem jeleire. Ez tudott felkészíteni arra, hogy magabiztos kézzel irányítsam a zsonglőrködést.


#3 Nemet mondani

“Csak mondj nemet”, hallom a kézenfekvő bölcsességet, mégis folyton elakadtam vele. Általában jött egy igazán kecsegtető projekt, persze tele volt már a naptár, de féltem, hogy a “nem”-mel lemaradok / kimaradok valami izgalmasból, vagy cserben hagyok vele mást. Most először elégedett voltam a nemet mondásaimmal. Ebben persze az segített, hogy tisztáztam, mi a legfontosabb cél ebben túlterhelt időszakban, és vizionáltam a képet, mi történik, ha nem mondok nemet, és megtartom azt a tempót és mennyiséget, ami egy májusi főszezonban el tud kapni. Láttam, ahogy ott állok majd az oltár előtt fáradtan, nyűgösen és fejfájósan, és rohanás lesz az egész. Ettől először szomorú, aztán dühös, majd meglepő módon lelkes lettem, és tervezni kezdtem, hogy mit fogok csinálni, hogy tökéletesnek érezzem majd azt a napot. Rájöttem, hogy bár az “igenek” mindig adnak valamit, mégis ha a legnagyobb vágyam elérését veszélyeztetik, akkor inkább kerüljön néhány dolog a “nem doboz”-ba. Így történt az, hogy az esküvő előtti héten munkát nem vállaltam már. Szabadságra mentem, hogy teljes figyelmemmel a legfontosabb célra fókuszálhassak. Így történt az is, hogy a nemet mondás időt és teret adott annak, hogy megéljem az igazi álmom.

#4 Átadni

Miután a prezis tréningünk záró rendezvényén egyik résztvevőnk Ági, alvásszakértő és mindfulness oktató arról mesélt, hogy az ember életében megélhető 10 legnagyobb stresszfaktor egyike az esküvő, és hogy ezekben a helyzetekben a támogató társak szerepe milyen fontos, akkor hirtelen egy nagy sóhajjal jópár kétségem feloldódott. A “Hogy fogom ezt végigcsinálni?” frusztráló kérdés magánya feloldódott, és elkezdtem a nálam lévő feladatokból és lehetőségekből átadni a környezetemnek. Munkában Kata segített, hogy minél gondtalanabb legyen ez az időszak. Ezért is jó, ha olyan kollégád van, akire számíthatsz. Amikor nálam éppen minden a feje tetejére áll, akkor ő besegít és fordítva is. Jó volt, hogy tudtam, hogy vannak körülöttem olyanok, akik ugyanolyan gondossággal fogják majd megvalósítani a feladatokat, ahogy én is szeretem, és így jópár “labdát” átadhattam mind munkában, mind magánéletben. Ennél nagyobb biztonságérzetet nekem más nem adhat.

#5 Mama-energia

Van akinek a reggeli tea vagy Facebook-pörgetés, van akinek a futás vagy a jóga, nekem a nagymamámmal való telefonálások váltak a mindennapjaim fontos elemévé. A nagymamám, aki egy szempillantás alatt mindenki kedvence lesz az életvidámságával és mosolyával, mindig megnyugtat. Minden nap felhívom, van hogy csak egy percre, hogy beköszönjek, és van, hogy 30 perc lesz belőle. Olykor rázúdítom az aktuális bosszúságot, vagy vidáman elmesélem mennyire hasznos volt a napom, kikérem a véleményét, és ő az, aki századszor is türelemmel hallgatja meg a dilemmáimat. Aztán ő is elmeséli a napját, hogy mi minden landolt a kosarában bevásárláskor, mit főzött, milyen volt a “lányklubban”, és ahogy hallgatjuk egymást, mindig azt érzem, minden rendben van. Nekem ez a visszatérő és szerethető mozzanata a napnak a harmónia érzésével tölt el, a káoszban egy kis rendszigetet ad.


Hogyan állítsd össze a saját elsősegélydobozodat?

Az elsősegély doboza mindenkinek egyedi, hiszen máshogy töltődünk, más határaink vannak. Ahhoz, hogy megtaláld a te doboz hozzávalóit, sokszor nem kell különös varázsszereket keresni és új hóbortokba fogni. Elég, ha elkezded megfigyelni a mindennapi szokásaidat. Így könnyen észreveheted, hogy mi az, ami téged energetizál, amiből új lendületet tudsz nyerni, vagy ami éppen higgadtabbá tesz és megnyugtat. Pakold be mindezeket az elsősegélydobozodba, és ha váratlanul is ér egy olyan időszak, amikor minden a feje tetejére áll, csak kinyitod a dobozt, és máris magabiztosan zsonglőrködhetsz tovább.

Ha pedig úgy érzed, segítségre lenne szükséged az összeállításban, keress minket. 🙂