A zeneszámoknál az első pár ütem ritmusából legtöbbször már tudjuk, hogy kinyomjuk-e a számot rögvest, vagy tombolva táncra perdüljünk. Így van ez a beszédekkel is. Az első mozdulatok, az első szavak már meghatározhatják az előadásunk sikerességét. Persze ezek az első percek rémisztőek lehetnek. Mered rád a sok idegen tekintet, vagy épp az a frusztráló, hogy mered a telefonra, műsorfüzetre a sok idegen tekintet, sutyorognak egymás fülébe és neked itt és most, az elejével robbantanod kell. Meg kell mutatnod, hogy érdemes lesz rád szegezni a tekintetet.


A kezdés a kapcsolatfelvétel, a bizalom és a szimpátia megalapozója.

Egy-egy összekapcsolódást megnyitó kezdetnek számos elsajátítható trükkje van. A TED.com ismét kiváló gyűjtőhely jó példák átvételére, izgalmas technikák elsajátítására. Ezekből mutatom be a kedvenceimet.

Indíts provokatív kérdéssel

Szeretjük az izgalmas kérdéseket. Amik gyomron találnak minket, amik nekünk is annyiszor ott forognak a fejünkben, vagy amire még éppen soha nem gondoltunk. Főleg azokat a kérdéseket szeretjük, amire nem is olyan egyszerű választ adni.

Ráadásul a kérdésnek és a hozzá tartozó pillanatnyi szünetnek az is nagy előnye, hogy nem az egyetértés vagy egyet nem értés pozíciójába helyezed a közönséged, hanem a nyitott kíváncsiságba.

poster with a question why

“Hogyan magyarázzuk azt, amikor a dolgok nem úgy alakulnak, ahogy várjuk? Vagy még inkább, hogyan magyarázzuk azt, mikor mások képesek elérni olyan eredményeket, amelyek lehetetlennek tűnnek? “ – Simon Sinek, How great leaders inspire action

Simon Sinek Hogyan inspirálnak a nagy vezetők beszédében a nyitó kérdés azért is találó, mert közös élménnyel kapcsolja össze közönségét. Ugyan kivel ne történt volna már valami nagy paff, miközben azt hitte, most végre sikerülhet. Lehet ez vizsga, üzlet, randi. És persze, hogy ilyenkor jön a kérdés, a másiknak miért sikerült ugyanaz, ami nekem nem? Erre építenek a kérdései, miközben szorosan kapcsolódik is a témájához, hogy miért kezdj mindig a miért kérdéssel.

Lantos Lili, aki a mikrobiológia, génkutatás jövőjéről beszél, szintén egy izgalmas kérdést épít a beszéde elejébe. “Az emberiség egy olyan kérdéshez jutott el, mint még soha. Most, hogy képesek vagyunk rá, meddig változtathatunk?”  – Lantos Lili, Mikortól építünk embert?

Döbbenetes statisztika

Nagy baj van. Te ezt tudod, hiszen azért állsz ott, mert van egy ötleted a baj ellen. De ahhoz, hogy igazán átérezzem, átéljem a problémát, el kell hogy érd, hogy libabőrös legyek, hogy cintányér csattanjon az agyamban, hogy saját magam azt kiáltsam, hogy hahó, ezen változtatni akarok. Ehhez pedig a probléma legmélyebb bugyrából kell példát hoznod. Ráadásul nem elég, ha megtalálod az adatodat, azt még kellően érzékletessé is kell tenned, hogy elérd a kívánt hatást.

Van két téma, amiről nagyon sokat hallani. A környezetvédelem és az egészséges táplálkozás. Annyi inger, online zaj ér minket ezekben a témákban, hogy én személy szerint mindig félek, hogy milyen közhely bombát darál le majd az előadó a Föld megmentéséről, vagy a “Ne együnk több pizzát!” témáról. Pedig valójában mindegyik nagyon fontos,és azonnali cselekvést igénylő terület. Mégis a túlbeszélésnek, a túlmondott jeligéknek megvan az a veszélye, hogy kiégünk ezekben a témákban. Ilyenkor különösen fontos, hogy az előadó, valami olyat hozzon, amivel újra aktiválja bennünk a piros vészjelzőgombot.

pizza

Jamie Oliver a TED beszédében, az amerikaikhoz szólva, azonnal az ő jelenükbe, az előadás 18 perces jelenébe helyezi a problémát.  “Sajnos az elkövetkező 18 percben, miközben beszélek, négy amerikai, aki jelenleg él meg fog halni az ételtől amit esznek.” – Jamie Oliver, TED Talk, Tanítsunk meg a gyermekeknek mindent az ételekről

Kump Edina a TEDxYouthBudapesten szintén olyan példával indít, ami az ott ülők hétköznapi jelenébe hozza le a problémát . “Sosem gondoltam volna, hogy valaha majd eljutok odáig, hogy egy hónap során átlagosan 30 deka szemetet termeljek. Ez napi szinten 1 dekagrammnak felel meg, ami épp annyi, mint egy átlagos radírnak a súlya. Ehhez képest egy átlag magyar lakos egyetlen nap leforgása alatt százszor ennyit, 1 kg szemetet termel.”Kump Edina, Hulladékmentes életmód

Mondd el a történeted!

Bevezetőként és lezárásként szép keretet tud adni egy-egy személyes történet. Azért is alkalmazzák keretes szerkezetben, mert így a középső rész lehet a szakmai rész, az érvek tudományos, igazolt kifejtése, míg a felvezetés és levezetés szakasza a személyes történettel a “lágyítást”, a közönséggel való összekapcsolódást jelenti. Ne féljünk a témához kapcsolodó személyes történeteket feltárni. Ezekkel megmutathatjuk a téma iránti motivációnkat, vagy lefesthetjük egy “aha-élményünket”, amikor rájöttünk a megoldásra, Ez teszi párbeszéd jellegűbbé, közvetlenebbé az előadást. De persze tudományosan igazolt válaszokat is találunk arra, miért érdemes történeteket alkalmazni.

women talking on stage

Jeff Kirschner is a környezettudatosság egy módjára hívja fel a figyelmet. A bemutatáshoz az egészet saját és gyermekei történetébe illesztette, és feltárja, hogyan is szembesült a problémával és hogyan is talált rá megoldást. “Velük kezdődött ez a történet: a két gyermekem. ….Egy nyári tábor látogatási napjának reggelén, mielőtt az izgatott szülők betódultak volna a kapun, a táborvezető így szólt: „Gyerünk! Mindenki szedjen fel öt darab szemetet!” Ha van pár száz gyerek, és mindenki felvesz öt darab szemetet, máris sokkal tisztább lesz a tábor. Úgyhogy arra gondoltam, miért ne alkalmazhatnánk ezt a fajta közösségi takarítást az egész bolygóra. Így született meg a Litterati.”  – Jeff Kirschner, Ezzel az alkalmazással élmény szemetet szedni

Vannak jó technikáink az izgalmas, figyelemfelkeltő kezdéshez. Úgyhogy most már tényleg itt az ideje, hogy végleg elfelejtsük a hosszas köszöntéssel, bemutatkozással vagy a legrosszabb, túlbeszélt magyarázkodással kezdődő beszédeket. Persze, vannak konferenciák, ahol a bemutatkozás a kötelező protokoll része, de amikor csak lehetőséged van rá, kezdj in medias res, hogy a közönségeddel rögtön egy közös világba kerüljetek.

Bármelyik technikát is alkalmazod, nagyon fontos, hogy olyat válassz, ami hitelességet, őszinteséget és magabiztosságot ad neked és az üzenetednek is.

Ne aggódj, ha sokszor az első gondolatok idegesítően belekúsznak a fejedbe és mormolod a villamoson, elalvás előtt, míg a másik beszél hozzád, és nem hagy nyugodni, hogy még nem tökéletes. Átírsz, kihúzol, felcserélsz? Ez jó jel. Mert teszel azért, hogy jó legyél! Mert tudod, hogy az első percek számítanak!