Interjú Stumpf Kata TEDxYouth előadóval, a Konnekt Mentorprogram egyik megálmodójával

Stumpf Kata TEDxYouth előadó
Stumpf Kata TEDxYouth előadó

A TEDxYouth-os előadók felkészítése az egyik kedvenc projektem. 

A másfél hónapos felkészülési időszakban hétről-hétre formáljuk az  előadókkal az üzeneteiket. Sokat nevetünk, belemerülünk egymás történeteibe, közben barátságok születnek és nagyon jó látni, ahogy felfedezik saját előadói hangjukat. A nézők a konferencián, vagy a később megosztott videókon ennek a folyamatnak „csak” a gyümölcsét, a kész beszédet láthatják. Éppen ezért megkértem Katát, a tavalyi TEDxYouth konferencia egyik előadóját, hogy meséljen nektek arról, milyen volt részese lenni ennek az élménynek. Így ti is bele láthattok abba, mi minden történik az előadókkal. Hátha legközelebb közületek is kedved kap valaki, hogy előadónak jelentkezzen.

Mi az az első öt szó, ami először eszedbe jut, amikor arra gondolsz, hogy ott álltál azon a bizonyos piros körön?

Jelenlét, üzenet, csapatmunka, hitelesség, misszió.

Mi indított arra, hogy jelentkezz előadónak a TEDxYouth színpadára és mi volt az első gondolatod, amikor megtudtad, hogy ki is választottak?

Valójában ez a második jelentkezésem volt. Az első egy utolsó pillanatban leadott, valamelyik jegyzetemből összeollózott jelentkezés volt tele helyesírási hibával – mint utólag észrevettem. Örülök, hogy nem választottak ki. Valami üzenet akkor is kavargott bennem, de ha őszinte vagyok, inkább a Ted vonzott, mint az üzenet megosztása. Aztán a 2017-es jelentkezésemre valami beérett. Valójában az első gondolatmenet formálódott tovább bennem, de addigra kipróbálttá vált. Abban az évben volt, hogy a Konnektben, ami rohamosan növekedett, elkezdtem a saját motivációmat és az általános mellett a személyes missziómat vizsgálni. Rengeteg agymenés született ebből, de összeállt egy viszonylag tiszta kép. Egy üzenet. Nem a Tedre gyúrtam, sőt, az nem is volt bennem, hanem a Konnekt gyökereit akartam megerősíteni magamban. Aztán amikor elém jött a jelentkezés úgy éreztem összeállt annyira a kép, hogy szívesen megosztanám másokkal.

Sokan akarnak TED-en beszélni, de kevesebben vannak azok, akik egy igazán megérett üzenetet szeretnének átadni. A különbséget pedig hála Istennek jól megérzik a szervezők.

Nagyon sokáig nem tudtam, hogy bekerültem. A szervezők sokáig kommunikálták azt, hogy még több rostán át kell menni, hogy végleges legyen a döntés. Ami nehéz volt, hiszen rengeteg munkával járt, de abból a szempontból nagyon is jól csinálták, hogy mire kimondták, hogy ott vagyok az előadók között, én is megerősödtem a történetemben, és sokat jelentett az is, hogy tudtam, ők is hisznek bennem. Pedig nagy kritikusok.

Isten humora, hogy egy évvel később, már ők kerestek fel, hogy azt szeretnék én álljak kint a TedxDanubia színpadán.

Stumpf kata előad a TEDxYouth színpadán
forrás: TEDxYouth

Meg kellett erősödnöd? Volt amikor elbizonytalanodtál?

Volt. Folyamatosan feljött bennem az a kérdés, hogy vajon ilyen fiatalon lehetek-e elég bölcs ahhoz, hogy kiálljak? Közben pedig a szervezők mindig elmondták, hogy rengeteg jó ügy és projekt van az országban, de ők nem ezeket szeretnék reklámozni. Ők a személyes utakra és az ebből fakadó üzenetekre kíváncsiak. A tréning alkalmakon szőrös szívűen húztak át, vagy cseréltek fel blokkokat, ami olyan volt, mintha egy végtagomat vágnák le vagy tennék más helyre mint ahol egész életemben volt. Féltem, hogy nem fogom tudni hitelesen elmondani. Holott ez nagyon is kellett neki. Akkor nyugodtam meg igazán, amikor egy héttel az előadás előtt átküldtem Édesanyámnak, aki a legnagyobb kritikus és egyben legjobb tanácsos az életemben. Azt mondta, nagyon tetszik neki. Azért éjszaka még dolgozott rajta, és reggel ott vált az emailjeim között az elődásom apró javításokkal. Most már tanulhatod, mondta.

Mi az, amiben formált téged ez az egész TEDx-es élmény?

Fantasztikus és egyben nagyon nehéz utazás volt az azt megelőző két hónap. Kihívásnak éljük meg, de valójában óriási ajándékok azok a helyzetek, amikor a gondolataidat összegezni, megfogalmazni és másoknak átadni kell. A TED-en elhangzott mondatok mögött rengeteg mélyre ásás és lecsupaszodás van, amikhez a mai napig mintegy bójaként visszanyúlok.

Nem gondoltam volna, hogy ennyi szervezés és felkészülés van az előadások mögött. Óriási példa számomra a felkészítő csapat, akik személyesen követtek mindenkit az útján, figyeltek az előadásainkra és folyamatosan azon voltak, hogy mindvégig önazonosak maradjunk.

Ez a példa azóta nagyon sokszor jött fel bennem és segít abban, hogy a felszínnél mélyebbre ássak még olyan dolgokban is, amikben azt hinném otthon vagyok.

Mi volt a legnagyobb félelmed a TEDx-en?

A leblokkoláson túl az, hogy egy-egy mondatom balul sül el. Köztudott, hogy a TED-re – a Youthra legalábbis – mindenki megtanulja a szövegét. Ennek megvannak a maga előnyei és hátrányai is. Nekem jól megvolt a fejemben az előadás, de nem mindig pont azok a szavak jöttek a nyelvemre.

A tavalyi TedxDanubián rögtön az első mondatok között volt egy nagy belső leizzadásom. Az lett volna a mondat, hogy „8 évesen kezdtem el szinkronúszni és elég hamar a magyar élmezőnybe kerültem. 12 éven át hordhattam a válogatott melegítőt.” Na most, én nagy elánnal belekezdtem a mondatba „12 évesen kezdtem el szinkronúszni…” a következő tagmondat alatt minden lefutott a fejemben. „Javítsam ki? Az elég gáz itt az elején. Dehát a 12 nem igaz! Senki nem fogja észrevenni. Oké, de akkor hogy folytassam? A válogatottságot említeni kell, hiszen visszautalok rá később… és elég hamar a magyar élmezőnybe kerültem. Több mint 10 éven át hordhattam a válogatott melegítőt.” Hihetetlen az emberi agy. És egyben hálás vagyok a szerkesztői munkámnak, ahol megtanultuk az összes módját annak, hogy egy hírnél hogyan helyettesítsük a pontos számokat.

Stumpf Kata a TEDxYOuth színpadán
forrás: TEDxYouth

Mi volt számodra az a leghasznosabb gondolat/technika, ami azóta is segít téged a nyilvános beszédhelyzetekben?

Rengeteg dolog van, amiket nagyon jó volt látni gyakorlatban megvalósulni. Például, hogy hogyan tudja egy hasonlat végigvinni az előadás ívét. Vagy, hogy hogyan „ég bele a retinámba” egy egy akció a színpadon, mint pl. egy pisztoly dörrenése. Hogy hogyan tudom bevonni a közönséget egy-egy kikérdezéssel, vagy olyan példák behozásával amire mindenki rezonál: „igen, ez velem is megtörtént”. Nagyon jól jött az, hogy az előadásom ívét átbeszéltük. Tudtam mik a kulcsmondatok, hogy azokat milyen hangsúllyal és tempóban akarom mondani.  Egy-egy részhez pedig megvolt, hogy milyen gesztikulációt társítok.

Amiben a TEDx tört be engem az az, hogy mennyire fontos a sokszor, sok ember előtt felmondás. Utáltam. De nagyon hasznos volt. Rengetegszer volt, hogy azt hittem tudom. Persze, hogy tudom, ez az én történetem… Aztán sikerült öt perccel hosszabban elmondanom tele túlmagyarázásokkal és ismétlésekkel.

Aztán, tudom magamról, hogy hajlamos vagyok túlságosan is gesztikulálni. Folyamatosan mutogatok a kezemmel, így nekem azóta is bevált módszerem, hogy ha mást nem, egy hullámcsatot mindig fogok előadás közben.

Mindkét TEDx-en elmondhatom, hogy nagyon nyugodtan mentem fel a színpadra. Bár tanultunk mindenféle pózt és légzést, nekem más dolog vált be. Éneklek előtte! Méghozzá dicsőítő dalokat. Az előbbi jól beállítja a légzésemet, a második meg segít lelkileg megérkezni, elhinni, hogy nem vagyok egyedül a színpadon. Kvázi ima, csak ahhoz nem vagyok elég nyugodt.

Mit üzennél azoknak, akik még hezitálnak, hogy leadják a jelentkezésüket?

Ne adják le, ha az az álmuk, hogy a TED-en beszélhessenek. Csak akkor adják le, ha az az álmuk, hogy az üzenetük minél több emberhez eljusson. Nehéz meglátni a különbséget, de meg lehet.

Neked ki a kedvenc TED előadód és mit szeretsz benne?

Nincsen, de szerintem nem is kell, hogy legyen. Ha muszáj kiemelni néhányat, akkor a témában való érintettség miatt ott vannak Sir Ken Robinson iskoláról szóló előadásai, aztán amikor a Danubiára készültem és azt kerestem, hogy hogyan lehet egy adott témát tovább gördíteni ott volt Brené Brown. Fantasztikus téma Zak Ebrahim története, amit ha megkérdeznének mi a Ted esszenciája, ezt kürtölném világgá. De talán a legnagyobb érdeklődéssel mindig azt figyelem, hogy bárki is legyen az, hogy viszi fel a hitét, a „mi az mi igazán fontos?” kérdést a színpadra.

Ha téged is inspirált Kata története és van egy számodra fontos üzeneted amit szeretnél minél több emberhez eljuttatni jelentkezz a 2019-es TEDxYouth konferenciára!