Az ember megjelenése erősen befolyásolja a róla kialakított képet már az első pillanatokban, ez az online térben sincs másképp. Azt biztosan tudjuk, hogy mackóruhában, kócos hajjal, a háttérben egy elszáradt fikusszal nem keltünk túl jó benyomást a képernyőn. De ne álljunk meg itt! Fontos, hogy átgondoljuk, mit és miként mutatunk meg magunkból, mivel tudunk professzionális hatást elérni. Nemcsak a mondanivalónkra, hanem a megjelenésünkre is legalább akkora hangsúlyt kell fektetni, hiszen a szakmaiságot az egész online jelenlétünknek tükröznie kell. Ehhez hoztam néhány tanácsot, ötvözve az ex-multis tapasztalataimat a stílustanácsadás során szerzett tudásommal. Huszka Ágnes stílustanácsadó, személyi stylist blogbejegyzése 

A forma és a tartalom összhangja

Az első és legfontosabb szempont a ruhaválasztás során a mondanivalód. Ha nincs összhangban a viseleted és a témád, akkor a hitelességeden csorba eshet. Vicces témáról nem feltétlen fekete blézer – fehér ing kombinációban érdemes beszélni. Esetleg ha arról kell előadnod, hogyan küldtél el a cégtől sok-sok embert a gazdasági válság miatt, azt ne matrózmintás pólóban vagy hawaii-mintás ingben tedd.

A következőkben részletesen megmutatom, mit érdemes végiggondolnod, illetve mi segíthet a döntésben. 

Színek 

A színek tekintetében rengeteg múlik ugyan a fényviszonyokon, azonban azt talán általános érvényű igazságnak tekinthetjük, hogy érdemes mindenkinek a saját színegyensúlyát visszatükrözni a képernyőn. Mit is jelent ez?

Hogyha világosak a színeid – kék szem, fehér bőr, világos haj – akkor érdemesebb a világosabb színhatásokat előnyben részesíteni. Például a fekete helyett használj szürkét vagy sötétkéket. Míg ha a saját színeid sötétek, akkor akár a mélyebb színvilág is kellemesen hathat rajtad, és nem feltétlen érdemes tisztán fehérbe öltöznöd, mert nem lesz rajtad olyan színhatás, ami kiegyensúlyozza a természetes színvilágod.

A fehér és a fekete egyébként kedvelt alapszínek, de érdemes megtörni őket, nehogy túlságosan elvigye a kamerád színegyensúly-érzékelését. 

Minták

A fényviszonyok hatása és a kamera lencséje is rengeteget tud torzítani a képen. Ha ezt még tetőzi egy pszichedelikus zebra mintás felső, akkor garantált a kaotikus eredmény. Érdemes vigyázni a mintás dolgokkal, amennyiben az a célod, hogy a mondanivalódra figyeljenek. Inkább egyszínű, esetleg aprómintás ruhadarabot válassz, ezek kevésbé vonják el a képernyő másik oldalán ülők figyelmét.

Bizonyos anyagok úgy tűnhetnek mintásnak képernyőn, hogy valójában nem azok: a bársony a fénye miatt, különböző szövött anyagok pedig struktúrájuk miatt különlegesen törhetik meg a fényt. Ez akár jól is kijöhet, azonban ha már eleve mintáshoz szeretnéd őket párosítani, lehet, hogy túl sok lesz a kamerának.

Környezet

Még egy apróság: figyelj arra, milyen a környezeted. Nem mondom, hogy nem tud vicces lenni, ha az online előadó és a mögötte lévő fal tökéletes harmóniában összeolvad, de ne akard, hogy rajtad nevessenek. Arra is érdemes figyelned, hogy a bőröd és a ruhád színe elüssön egymástól, a finom bézses púderszínű felsőd nem feltétlen a képernyő előtt mutat a legjobban rajtad.

Vállvonal

A színek mellett a sziluetted is meghatározó. Nézd meg a vállaid vonalát: mennyire formásak? Sokan vagyunk, akiknek természetesen csapottak a vállai, ettől olyan hatást kelthetünk, mintha nem tudnánk szépen, egyenesen ülni. Az irodai munka is elősegítheti a nyak körüli csuklyásizom erősödését, ez pedig szintén csapottá tudja tenni a vállat.

Ha zavar, hogy a nyakad és a vállad között erősen lejtős képet mutat a tested, akkor bátran nyúlj a zakókhoz vagy blézerekhez, enyhe válltömésekhez, díszes, akár fodros vagy díszített vállakhoz.

Nyak és toka 

Nem feltétlen a garbó a legszerencsésebb választás a kamera előtt, szerencsétlenebb esetben úgy nézhetsz ki bennük, mintha csak egy lebegő fejből állnál. Jó, ha hagyod látszódni a nyakad, sőt, minél inkább rövidebb nyakkal áldott meg a természet, annál nagyobb lehet a nyakkivágásod.

A galléros ingek, nyakon enyhén díszített darabok is jó szolgálatot tehetnek, már amennyiben nem a fodros-vastag spanyol gallérról beszélünk.

Ékszerek

Törekedj az egyszerűségre, nyugodtan viselj egy-egy odaillő darabot. Egy nyaklánc vagy fülbevaló fel tudja dobni az egyébként egyszerű szettedet is, de ne ess túlzásokba.

Nem kell teljes ékszerszettet magadra aggatnod, és arra is érdemes figyelned, hogy az ékszereden ne tükröződjön vissza túl sok fény, mert akár be is csillanhat a kamerában, kellemetlen hatást okozva ezzel a szemlélőidnek.

A fenti ötletek mellett az egyik legfontosabb tanácsom az, hogy érezd jól magad abban a szettben, amit felvettél, és akkor szuper lesz a képernyő előtt az összhatás. 🙂 

További tippekért és ötletekért kattints Huszka Ági honlapjára.

Ha szeretnél fejlődni üzenetátadás, beszédtechnika, prezentáció design területén is, hogy az online térben magabiztosan kommunikálj, akkor nézd meg online prezentációs felkészítéseinket! Várjuk jelentkezésed.

Töltsd le most ingyenes “IMPACTippek – Legyél profi előadó az online térben” útmutatónkat, amiben hasznos tanácsokat adunk, hogy felkészülten vágj bele a webkamerás előadások, webinárok, online meetingek világába is!

Ha kíváncsi vagy cikkünk lapozós verziójára, kövess minket az Instán! 😊