Tévés karrierem kezdetekor az egyik legnagyobb megdöbbenést az adta, hogy egy-egy rövid felvételt mennyire sok munka előz meg. A bevilágítás, a jó szögek beállítása, a környezet elrendezése, az egész folyamat átbeszélése. Online videós tartalmak gyártásánál is hasonló köröket kell megfutni, ami eleinte lehet, hogy órákat vesz el, de abból adódóan, hogy nem igazán váltunk helyszínt, egy-egy jó beállítás elég ahhoz, hogy aztán sok jó tartalmat fel tudjunk venni. Legyen az webinar, vlog, live vagy bármilyen online videós tartalom. Ehhez hoztam most pár tippet Nektek. Stumpf Kata, televíziós szerkesztő, riporter blogbejegyzése

1. Előkészületek 

Fény a lelke mindennek. 

Egy jó fénybeállítás csodákra képes. Ezért érdemes odafigyelni arra, hogy honnan és milyen fényekkel világítasz. Sokszor egy-egy jónak gondolt helyet be kell áldozni a megvilágítás oltárán, vagy kicsit ide-oda forgatni dolgokat. 

Először is, fontos, hogy meg legyen világítva az arcod, de ne frontálisan. Érdemes az ehhez használt fényforrást oldalra állítani és lágyítani, hogy minél inkább szétterítődjön a fény, ezzel nagyon szép árnyékokat kaphatsz. Ezt még bonyolíthatod hátulról kapott fénnyel és derítő fénnyel is (három pontos világítás). Rengeteg DIY videót találsz Youtube-on fénybeállításhoz és otthon elkészíthető eszközökhöz, én ajánlom Peter McKinnon, zseniális fotós és videós rövid összeállítását. 

Továbbá egy új trend és egyben nagyon egyszerű eszköz a körfény (ring light), ha valaki megengedheti magának, érdemes ebbe befektetni. Bővebben róla itt. 

Hang, hang, hang! 

Nincs annál idegesítőbb, mint amikor egy felvételnek rossz a hangja. És itt most a technikáról beszélek, a te hangodról Anna már mesélt nektek. Annak érdekében, hogy minél jobb legyen a felvételed, próbálj olyan szobát választani, ami a legkevésbé visszhangzik. Ha ilyen nincs, akkor amennyire lehet, vedd el a visszhangját matraccal, párnával, hasonló anyagokkal. Ha tudsz, érdemes befektetni mikrofonba, általában a statikus, otthoni videók felvételéhez puskamikrofont használnak (ennek a lényege, hogy azt veszi, amerre néz a mikrofon), a mozgósabb videókhoz pedig felcsiptethető portot ajánlott használni. A mikrofon beállításokhoz ebben a videóban találhatsz tippeket.

Képkivágások, avagy plánok

Youtube videóknál leginkább szekondokat használnak. Ennél a képkivágásnál a fej, valamint a test egy része jelenik meg, több változata van. A szűk szekond, amikor a kép alja a szereplő mellkasánál van. A közepes, amikor a szereplő köldök felett látszik, és az amerikai plán, ami combközépnél vágja el a témát. Esetleg még szóba jöhet kistotál, amikor fejtetőtől lábfejig látszik az emberünk. Minél nyitottabb plánt használunk, annál kevésbé fontos a cselekvő érzelme, és annál jobban számít a cselekvés maga. 

Sokszor elkövetett hiba otthoni videók felvételénél, hogy fej fölött indokolatlanul sok levegőt hagynak. Figyeljetek az arányokra!

Perspektíva

A különböző szögekből felvett képeknek különböző közvetett jelentéstartalmuk van. Mindegyik lehet jó, de legyen indokolt. Egy általános, oktatóvideót szemmagasságból érdemes felvenni. Ha lentről felfelé vesszük a videót, az erőt, tekintélyt sugároz, de egyben eltávolít a nézőtől. Ha fentről lefelé vesszük, az pedig kisebbíti, gyengíti az alanyt. 

2. Tartalom

Felvétel indul, tessék!

Az első fél perc meghatározó egy videós tartalomnál, egyben a legnehezebb is egy jó összefoglalót, felvezetőt elmondani. Ha nem érzed elég összeszedettnek, bakizol, nem elég természetes, nyugodtan vedd újra. Ha pedig élőzésről van szó, érdemes megírni az elejét. 

Amint elindul a felvétel, az ember hajlamos elfelejteni dolgokat, ami egyébként egyértelmű. Ilyen például az, hogy hova nézel. Ha nem rendes kamerával rögzíted magadat, hanem a gépeddel, vagy épp telefonnal, ne feledkezz meg arról, hogy ne magadat, vagy a képernyőt nézd, hanem a kamerát. 

Ilyen hiba még a túlgesztikulálás, a széken mocorgás, vagy a folyamatos lefelé nézés…

Fő a természetesség! 

A felvétel ne legyen túl megrendezett, nyugodtan hagyj benne őszinte reakciókat, gondolatnyi szüneteket, játssz a csenddel! Fontos, hogy magadat add, önazonos legyél, ne erőltess magadra olyan stílust, ami nem te vagy, mert a kamerán keresztül minden ilyen átjön. 

3. Hogyan kérdezz? 

Sok videós formátum interjúzásra épül, amihez íme pár alapszabály: 

  • Mindig legyen a fejedben a beszélgetés tervezett íve, pár kérdéssel együtt. Ezektől nyugodtan eltérhetsz, ha úgy adódik, de a struktúra meg fog maradni. Például: “bemelegítő kérdések”, témafelvezetés, mélyebb kérdések, összefoglaló/következtető kérdések. 
  • A tervezett ívet, a beszélgetés hosszát érdemes átbeszélni az interjúalannyal, így ő is a segítségedre lesz abban, hogy tartalmas beszélgetésetek legyen. 
  • Kérdezz bele! Törekedj arra, hogy a ‘kérdezel – hosszan válaszol’ dinamikából áttérjetek beszélgetésre, amibe te is behozol személyes gondolatokat, perspektívát. 
  • Sose kezdj azzal, hogy “azt szeretném kérdezni”, “az első kérdésem az lenne”, stb. Kérdezz. 
Stumpf Kata

Végül pedig, sokaknak a legnehezebb dolog: nézd vissza magadat! Ha valamit utólag máshogy csinálnál, akkor próbáld is el, hogy hogyan nézne ez ki ideális esetben. Így legközelebb, amikor hasonló szitu van, nemcsak a rossz emlék fog beugrani, hogy ez mennyire nem volt jó a múltkor, hanem az is, hogy hogyan tudod másképp csinálni!

Ha szeretnél fejlődni üzenetátadás, beszédtechnika, prezentáció design területén is, hogy az online térben magabiztosan kommunikálj, akkor nézd meg online prezentációs felkészítéseinket! Várjuk jelentkezésed.

Töltsd le most ingyenes “IMPACTippek – Legyél profi előadó az online térben” útmutatónkat, amiben hasznos tanácsokat adunk, hogy felkészülten vágj bele a webkamerás előadások, webinárok, online meetingek világába is!

Ha kíváncsi vagy cikkünk lapozós verziójára, kövess minket az Instán! 😊